NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » GLONY » MITYCZNY STOSUNEK REDFIELDA W AKWARIUM A WYSTĘPOWANIE GLONÓW.

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Mityczny stosunek Redfielda w akwarium a występowanie glonów.

Likwidujemy mity
  
tomeksup
27.02.2014 20:11:33
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Bydgoszcz

Posty: 2078 #1762084
Od: 2012-6-12


Ilość edycji wpisu: 8
Tekst jest skrótem i tłumaczeniem istotnych rzeczy z http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm
Mam nadzieję, że zapamiętacie co to jest stosunek Redfielda.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Akwarium wolne od glonów w oparciu o stosunek Redfielda


Nie ma sensu walczyć z glonami.

Prawdopodobnie czytasz tę stronę dlatego, że masz glony w swoim akwarium. A kto nie ma ? Prawdopodobnie nawet najbardziej doświadczony akwarysta widział wszystkie kolory glonów , zielony, czerwony lub niebieski. Rozwiązaniem tego problemu wydaje się być tzw. stosunek Redfielda.

Na podstawie proporcji (stosunku) pomiędzy ilością azotu i fosforu w akwarium , można obliczyć szansę występowania glonów niebieskich (sinic) lub glonów zielonych. Następnie zmienić wodę na pewien procent lub dodać nawóz .

Jak to wszystko się zaczęło?
Na grupie dyskusyjnej holenderskiego Aquarium Society (NBAT) byliśmy świadkami bitwy Adriaana Briene przeciwko niebiesko-zielonyn glonom (sinicom) w jego akwarium. Postanowił on rozwiązać problem glonów w sposób racjonalny: najpierw zaczął czytać jak szalony i stosować nabytą wiedzę. Zadziałało! Muszę szczerze powiedzieć, że jego sposób działania ingerował we wszystko. Kiedy przeczytałem lub usłyszałem "sinice" zawsze myślałem, że woda jest zanieczyszczona, więc stosowałem podmianę wody. Adriaan pomyślał: "Muszę dodać azot w celu usunięcia sinic z mojego zbiornika i umieścić je w moim filtrze" . Nielogiczne?


Przeczytał on o stosunku Redfielda. Stosunek Redfielda oznacza ilość azotu względem fosforu w wodzie. Kilku badaczy zastosowało "stosunek Redfielda" w celu sprawdzenia jego wpływu na występowanie różnych rodzajów glonów. Jeśli występuje stosunkowo dużo azotu i mało fosforu w wodzie to zmienność glonów zielonych jest duża. Niewiele azotu i dużo fosforu prowadzi do wystąpienia sinic. Zatem wydaje się, że należy ustalić stosunek ilościowy azotu do fosforu. Za optimum przyjęto 16:1.

Co powinienem zrobić z azotem i fosforem ?
Obrazek

To działa tak: wyszukaj zawartość azotanu w swoim akwarium (na górze) i wartość fosforanu (po lewej) i na skrzyżowaniu w tabeli znajdziesz stosunek Redfielda. Punkt w niebieskim obszarze oznacza ryzyko wystąpienia sinic, punkt w zielonej części ... dokładnie , zielone glony. Kilku z nas pewnie trafiło w idealny punkt, który oznacza niskie ryzyko wystąpienia glonów.

Jak wspomniano wcześniej, Adriaan Briene usunął sinice ze swojego akwarium i w swoim filtrze . Co się stało potem ? Sinice mogą uzyskać wolną część gazową azotu z powietrza. Sinice występujące we filtrze (w ciemności) obumarły i azot został ponownie uwolniony do akwarium. W ten sposób wartość stosunku Redfielda wzrosła i przeszła z niebieskiej części tabeli w inny rejon tabeli. Sinice zniknęły i jego zbiornik stał się wolny od sinic. Kiedy przeczytałem tę historię postanowiłem wypróbować tę metodę w moim akwarium. Oczywiście regularnie podmieniałem wodę, wkładałem torebki z herbatą do akwarium i inne rzeczy. W pewnym momencie kupiłem testy na no3 i po4. Okazało się, że mam niski poziom fosforu (0,25 mg/l) i azotu także (0 mg/l). Za radą krajowego mistrza NBAT zacząłem nawozić azotem i potasem. Wydawało mi się to logiczne.

Mój zbiornik zmienił się również w ciągu 1-2 tygodni od zbiornika pełnego glonów poprzez zbiornik z dużą ilością glonów nitkowatych do zbiornika , który jest prawie wolny od glonów !
Potem poprosiłem Willem Zaala o wartości No3 i po4 w jego zbiorniku . Jego odpowiedź brzmiała : fosforan 0,2 mg/l, 5 mg/l azotanów . To był stabilny poziom przez lata. Szybkie obliczanie pokazuje stosunek Redfielda ok. 17! Teraz już wiedziałem, jak mistrzowie to robią!

Kalkulator Redfielda
W akwarium wolnym od glonów, stosunek azotu do fosforu musi wynosić około 16: 1 . Można mierzyć tylko azot w postaci azotanu (amonowy, azotany,jednak wartości te są niskie) oraz fosforu tylko w postaci fosforanu . Poza tym należy również obliczyć, ile azotanu potasu należy dodać aby zachować odpowiedni stosunek. To dość kłopotliwe i czasochłonne zadanie . Dlatego zrobiłem poniższy kalkulator . Należy wpisać zawartość azotu i fosforu w akwarium oraz ilość litrów neto akwarium. Następnie należy kliknąć na przycisk : "Kliknij tutaj, aby zyskać poradę " i można odczytać , czy trzeba zmienić wodę lub dodać elementy. Kalkulator pozwala także policzyć ile jakich związków należy dodać aby utrzymać odpowiedni stosunek.

Do tej pory mówiliśmy o stosunkach azotu do fosforu, teraz omówmy stosunki azotanów do fosforanów. To przecież mierzymy testami. Stosunek azotanów do fosforanów został określony stosunkiem Buddendorfa (BR).

Stosunek Buddy'ego to stosunek pomiedzy no3 a po4.
Stosunek Redfielda to stosunek pomiędzy N a P.


Jak przeliczać pomiędzy nimi ?
Redfield = Buddy x 1,53.

Optimum RR = 16 zawiera się między 10 a 20.
Optimum BR = 10 zawiera się między 7 a 13._________________
"Na forum każdy jest specjalistą. Profesjonalista uśmiechnie się czytając bzdury, amator je zastosuje." -cytat Abraham Lincoln
  
Electra25.03.2019 03:17:08
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » GLONY » MITYCZNY STOSUNEK REDFIELDA W AKWARIUM A WYSTĘPOWANIE GLONÓW.

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta