Witam, długo się zbierałem, ale w końcu udało mi się poświęcić chwilę na sklecenie paru zdań i wrzucenie kilku zdjęć. Baniak stoi już ładnych parę lat i przewinęło się w nim prawie wszystko. Od dłuższego czasu jednak zacząłem przygotowania pod paletki i około półtora miesiąca temu nabyłem kilka od naszego zaprzyjaźnionego forumowicza Rafała - dzięki!
Zbiornik: 240l (120 x 50 x 40, profil) Oświetlenie: 2x30W T8 + 2x39W T5 Filtracja: + wewnętrzny filtr mechaniczny Aqua-Szut Turbo 550 N + zewnętrzny filtr kubełkowy Tetra Tec Ex 700 Podłoże: na spodzie żwirek, na wierzchu kamyki o większej granulacji (trochę zbyt dużej..) Nawożenie: mikro + macro (jakieś gotowe sole), bimbrownia
No nareszcie,ładny widok. Bardzo ładne zielone akwarium,jeszcze jakieś zdjęcia całości by się przydały. A paletki, czy są w dobrej formie? Jak się zachowują? _________________ Moje akwarium http://www.kpfa.iq24.pl/default.asp?grupa=163372&temat=237487 Pozdrawiam Rafał :)
Osobiście mając dyski w baniaku nie zajmowałabym się roślinami, tylko rybami
Pewnie masz rację, ale nie chcę rezygnować z roślin. Nie mam super wymagających, w większości to żabienice, więc myślę, że dadzą radę.
Iwona pisze:
Anubias zagloniony strasznie, pewnie za dużo światła.
Tak, za dużo światła. W jednym końcu akwarium po powierzchni pływa pistia i wgłębka, jest tam dosyć ciemno i już prawie wszystkie odnogi anubiasa tam przesadziłem. Nowe liście nie są już tam zaglonione, z czasem będę usuwał stare.
Iwona pisze:
Bimbrownia na taki baniak to lipa.
Racja. Ale na razie na zestaw CO2 się nie szarpnę
xxradzik pisze:
A paletki, czy są w dobrej formie? Jak się zachowują?
Chyba w niezłej - jedzą aż miło. Wstawiłem filmik z karmienia. Jakość przerażająca, ale coś tam widać. _________________ (240 l) - Paletki
jeszcze jedno - czy anubias jest posadzony w glebę? jeśli tak to straszny błąd. Posadź go najlepiej na korzeniu
Kurczę, ja na tych zdjęciach z trudem anubiasa bym rozpoznał, a Ty widzisz, że zagloniony i że w podłożu posadzony? Tak, faktycznie jest bezpośrednio w podłożu, bo tak mi się rozrósł, że nie miałem tyle korzeni, żeby na nich obsadzić. Jednak w podłożu były same korzenie - kłącza wystawały na powierzchnię. Nie zauważyłem, żeby przez to źle rósł, wręcz przeciwnie. Ale teraz przyczepiam do korzeni już. Dzięki za uwagi! _________________ (240 l) - Paletki
No to tak to wyglądało. Teraz mimo wszystko - tak jak mówiłem - poprzywiązywałem go do korzeni i umieściłem w zacienionym miejscu. I widać poprawę. Nie w tempie wzrostu, bo rósł mi zawsze bardzo szybko (jak na anubiasa), ale w kondycji liści. _________________ (240 l) - Paletki
Dwa sumiki szkliste to stanowczo za mało !!! Należy hodować minimum 4 osobniki, ponieważ pojedynczo przestają jeść i chowają się po kątach, co może skutkować nawet ich śmiercią.Łwaica około 10 super wygląda .
Minęło już trochę czasu, palety nieco podrosły i wybarwiły się lepiej, choć dwie ciągle jeszcze słabo. I tu pytanie do Ciebie, xxradzik, czy to normalne, że są jeszcze tak słabo wybarwione?
Radku z tego co ja się orientuje,wybarwienie ryb w dużym stopniu zależy od gatunków paletek. np.blue diamond może już się robić się niebieski po 1-2miesiącach życia,turkus pełne ubarwienie będzie miał po upływie roku,a snake-skin pełna intensywność wzoru może pojawić się nawet dopiero w wieku ok. 2 lat.Twoje paletki pochodzą od pary turkusa z snake-skin i pewnie dlatego jest ta różnica.Na 70szt młodych, jak pamiętasz trafił się odmieniec.Widać że w żyłach któregoś rodzica płynie dodatek goldena lub pigeona(lub coś z tych rodzai barwnych)Paletka obecnie ma wielkości ok 10-11cm a wygląda tak.
Zostawiłem sobie z tych młodych 5szt.(odmieńca, 2szt.z 9 pasami i 2 szt. z 16-18 pasami) i z tego co u mnie obserwuję te z 9 pasami znacznie szybciej się wybarwiają(pewnie więcej genów turkusa) Spowolnienie wzrostu i wybarwienia może też powodować jakaś choroba lub pasożyt,lecz w Twoim wypadku raczej tak nie jest,widać że ryby są aktywne i podobnej wielkości. Pan który prowadzi hodowlę dyskowców od ponad 25lat w gdańsku,twierdzi że paletka czym później będzie się wybarwiać tym lepiej i większa urośnie. Na koniec cytat bardzo doświadczonego hodowcy"Intensywne wybarwienie małej ryby świadczy albo o jej zaawansowanym wieku (skarłowaciała paletka), albo o stosowaniu hormonów przez hodowcę (praktykowane dość często przez hodowców z Azji, ale nie tylko) - taka ryba po zakupie stopniowo blednie, oraz ..może nie dożyć dorosłości."
Jedna z siedmiu jest wyraźnie mniejsza od pozostałych, ale wybarwia się dosyć intensywnie. Więc z tego co napisałeś, być może będzie z niej jakiś karzeł. Pozostałe są w miarę zbliżonej wielkości - 3 większe, 3 trochę mniejsze. Zobaczymy co z nich wyjdzie, na razie mają jeszcze dużo czasu na rośnięcie i wybarwianie Dzięki za szybką odpowiedź, pozdrawiam. _________________ (240 l) - Paletki
Pamiętaj że wielkość i zdrowie dyskowców zależy głównie od warunków w jakich są trzymane,pokarmu jakim są karmione(zróżnicowana dieta to podstawa+witaminy) _________________ Moje akwarium http://www.kpfa.iq24.pl/default.asp?grupa=163372&temat=237487 Pozdrawiam Rafał :)
Tak jak piszesz,do mixa,warzywka i dobrej jakości granulaty dla paletek(one są już witaminizowane) Niektórzy dają samo mięcho i myślą że im zdrowe palety wyrosną _________________ Moje akwarium http://www.kpfa.iq24.pl/default.asp?grupa=163372&temat=237487 Pozdrawiam Rafał :)