Baniak 900l
    inskript pisze:

    Może zastanowić się nad akwarium otwartym? A światło niech wisi


Niestety, nie mogę mieć otwartego, za słaba wentylacja w domu.

    tomeksup pisze:

    Poświęcę trochę czasu na sprawę oświetlenia. Mogę domyślić się jak to będzie świecić.


No ja powiem szczerze że Twoje obliczenia są nad wyraz optymistyczne nawet ;-)
Może nie zwróciłeś uwagi na diody RGB które nijak się mają do Twoich założeń lumenowych. To są praktycznie 3 moduły po 3W. Mają za to moim zdaniem jedną przewagę nad białymi - zawierają barwę czerwoną i niebieską.

Powiem szczerze, że zgadzam się z Tobą, światła może być mało, ale ja to muszę widzieć, sorry ale często teoria rozmija się z praktyką, diody mam zamówione, pojęcia nie mam jak będą świecić, kupiłem trochę lepszych i trochę gorszych, wyjdzie w praniu.
Sterownik który chcę wykorzystać i tak mnie ograniczy prądowo jeśli chodzi o sterowanie światłem, tam jest 5 kanałów po 4A przy 12V daje to astronomiczne 240W, więc nie możesz liczyć pełnych mocy diod, zwłaszcza że obciążenie go na maksa może się skończyć nieciekawie.

Ponadto zakładając że ledy puszczę w jednej lini, oczywiście odpowiednio wymieszane, mogę użyć max 12 led RGB (limit prądowy 12x300mA=3,6Ax3kanały, oczywiście mogę zdusić prąd i dać więcej diod, ale to już będzie przesada, 3W power led czerwony czy niebieski szału nie robi) i 16 białych na pół gwizdka (8x450mA=3,6A)x2, mam odległość 9cm między ledami - powinno być równomierne oświetlenie. Pytanie kluczowe brzmi natomiast czy to światło będzie świecić czy żarzyć ;-) Być może będzie za słabe, wtedy pójdą w ruch zwykłe drivery led odpalane czasówką, a sterownik "skupi się" tylko na RGB.

I tak z papierowych 260W spadliśmy na ziemię i realne 216W, a ja nawet sterownika ani diod w ręku nie miałem ;-)



Pozdrawiam i dzięki za wskazówki


  PRZEJDŹ NA FORUM