Pyszczak - Tropheus bemba Występowanie: Jeziora Tanganika w Afryce
Wygląd: Ciało rybki krępe mocno zbudowane, tułów ryby czarny od płetwy grzbietowej do płetw brzusznych biegnie szeroki, pomarańczowy pas, moje osobniki maja mniej wyraźny pas, przechodzący nawet w 2 plamy, myślę ze jest to błąd genetyczny spowodowany chowem wsobnym. Posiada szeroki pysk z otworem gębowy skierowanym w dół co ma ułatwić zeskrobywanie glonów ze skal.
Charakterystyka: Rybki bardzo terytorialne, potrafią być agresywne w stosunku do swojego gatunku jak i innych mieszkańców akwarium. Z reguły nie robią sobie krzywdy, przeganiają osobniki ze swojego terytorium. Jest to rybka stadna a za razem tworząca haremy, Zauważyłem że najlepiej czują się w układzie 2 samców i 5-6 samic. Moje osobniki dorosły do około 8-10cm.
Dymorfizm płciowy: Praktycznie nie do rozróżnienia, jedynie podczas inkubacji ikry przez samice można rozróżnić pleć.
Odżywianie: Głównym składnikiem odżywczym tych pyszczaków są glony więc zalecany jest pokarm roślinny (spirulina, algen itp.). U siebie podaje również pokarm witaminizowany i proteiny, bardzo chętnie jedzą sparzony szpinak. Nie zalecam podawanie zbyt często pokarmu pochodzenia zwierzęcego.
Wymagania: Zalecam trzymanie tych pyszczaków w akwarium biotopowym, razem z innymi przedstawicielami rodziny tropheus. U mnie współdzielą akwarium z haremem tropheus Chimba. Bemby są wymagające co do jakości wody. Woda w akwarium musi być krystalicznie czysta i mocno natleniona dlatego polecam zastosować nadfiltracje w akwarium. Parametry jakie u mnie są to woda twarda ph 8-8,5, temperatura ok 25 stopni Celsjusza, pływają w zbiorniku 240l (bardziej liczy się powierzchnia dna a nie wysokość akwarium) i to jest minimum do hodowli tych rybek. Akwarium musi być urządzone w liczne skałki i kryjówki
Rozmnażanie: Przebieg tarła jest typowy dla pyszczaków, ryby kręcą się wokół płaskiego kamienia lub wykopanego wcześniej przez samca dołka w piasku. Samiec stymuluje samicę do złożenia ziarenka ikry który jest natychmiast przez nią pobierany do jamy gębowej proces ten może trwać nawet kilka godzin. Po tym rytuale zauważyłem że samiec nastawia się bokiem do samicy i potrząsa ciało, samica wtedy podpływa do niego i samiec zapładnia ikrę znajdująca się w pysku samicy. Po tarle samiec traci zainteresowanie samicą a ta staje się bardzo płochliwa i chowa się w zakamarkach skalnych. Inkubacja ikry trwa ok 3 tygodnie, podobno samica wtedy nie pobiera pokarmu ale ja u siebie zauważyłem żerowanie samic na drobnym pokarmie (najprawdopodobniej pobiera drobniutki pokarm dla narybku który znajduje się w jamie gębowej samicy). Po tym okresie wypuszcza już w pełni wykształcony narybek i przestaje się nim interesować. Nie zauważyłem aby zbytnio dorosłe ryby pożerały narybek raczej tworzą wielopokoleniowe rodziny . Zdjęcia: (sorki za jakość fotek ale za nic nie chcą pozować)
|