Rotale co i jak?
U mnie było:
1)3-4cm ziemi o pH 5,5-6,5 - standardowa z casto, rzekomo bez nawozów, ale każda ma naturalny nawóz w sobie w potężnych dawkach
2) siatka plastikowa o oczkach 1,5mm w celu izolacji ziemi przed wypłynięciem
3) 0,5cm piasku gradacji d50=0,5mm
4) 4 cm żwiru o gradacji d50=5-7mm

Wady:
piasek i siatka zbytnio izolowały ziemię przed roślinami
Zalety:
nic nie wypływało

Teraz jest:
1) 1-2cm gliny piaszczystej - glina atestowana bez zanieczyszczeń chemicznych - jeśli poczekasz to taką dostaniesz ode mnie, geolog to oceni wesoły
2) Ziemia o ph =5,5-6,5 z casto
3) 1-2 cm bazaltu o gradacji 2-4mm - przepuszczony przez sita i wypłukany

Wady:
Roślin nie wolno wyrywać. Należy nisko ciąć.
Czasem pojawiają się niekontrolowane stężenia po4 w wodzie.
Trzeba uważać przy sadzeniu aby ziemi nie zaorać.
Zalety:
Łatwy dostęp korzeni do ziemi.
Glina stanowi dodatkowy nawóz.

Inne domieszki stosowane w akwarystyce i moja opinia:
-torf kwaśny
Zbija pH, gH, kH. Jego działanie jest jednak krótkotrwałe. Po tygodniu lub dwóch kończy swoją działalność pozostając tylko źródłem węgla.
Domieszki do ziemi w dużych ilościach mogą spowodować w początkowym okresie funkcjonowania akwarium niekontrolowany i duży spadek pH, kH, gH.
- torf odkwaszony - prawdopodobnie odkwaszany węglanem wapnia. Pozostałości węglanów skutecznie potrafią zatwardzać wodę i podbijać pH.
-węgiel aktywny - moim zdaniem niesłusznie dodawany. Węgiel aktywny jest jedynie absorbentem związków nawozowych. Gromadzi związki i zapewne ich nie oddaje roślinom. Moim zdaniem wyjaławia podłoże. Węgiel aktywny ma określoną pojemność sorbcyjną. Po miesiącu jest bezużyteczny dla podłoża i roślin. Jego pożyteczność jest mocno dyskusyjna.
-bazalt - estetyczne podłoże. Są różne opinie o jego wpływie na ryby denne. Ze względu na swe ostre krawędzie może kaleczyć kirysy, które lubią grzebać w podłożu (teoretycznie). Kiedyś użytkownik tego forum (bodajże Kilifish) robił eksperyment i pośrednio udowodnił (moim zdaniem) podbijanie pH do 7 (nie wyżej).


W wolnej chwili popełnię artykuł na temat: Podłoża mineralno-organiczne w akwarium słodkowodnym.


  PRZEJDŹ NA FORUM