Tło strukturalne by pkikul
Przedstawiam wszystkim budowę tła krok po kroku, może kogoś natknie do zrobienia własnego.

Na początku to co potrzebujemy.

- CR65 posiada atest do kontaktu z wodą pitną jak kupiłem worek 25kg
- styropian 2cm jest idealny (ilość w zależności jakie duże mamy akwarium)wymiar płyty 100x50 ważna sprawa aby kupić twardy styropian
- silikon akwarystyczny
- pianka montażowa
- farba dokładnie emalia akrylowa z atestem do kontaktu z wodą pitną (ja kupiłem puszkę 200ml w bricomarche za ok 12zł)
- nożyk do cięcia
- pojemnik do rozrobienia zaprawy
- pędzel a nawet kilka do zaprawy i do farby

Zabieramy się za wykonanie.

Moje tło Tło miało być tak skonstruowane aby zapewnić optymalną filtrację w kominie po prawej stronie znalazła się rurka zaciągająca wodę do filtra wylot filtra zewnętrznego usytuowany po lewej stronie aqwa – chciałem uzyskać efekt wirów. Po dopasowaniu wszystkiego zabieramy się do klejenia naszej konstrukcji.












W między czasie na kartka, bądź gazetach robimy placki z pianki montażowej. Będą to nasze przyszłe kamienie.

Po wyschnięciu pianki musimy powycinać nasze kamienie, po czym zabieramy się za ich mocowanie do styropianu.
Ja w moim kominie zaciągowym zrobiłem dziury którymi woda będzie zasysana do filtra i przy okazji jest to dodatkowa kryjówka dla ryb.









Tło w którym skały były naklejane na powierzchnię styropiany drażnił mnie widok nienaturalnych szczelin na ich krańcach, ten sam efekt był również widoczny u mnie w tle więc postanowiłem je zalać pianką. Jak i również zalałem miejsca gdzie już były przyklejone skały aby zakryć styropian.




Po wyschnięciu nożykiem powycinałem nadmiar pianki tak aby powstała jednolita konstrukcja.
Po wszystkich zabiegach przyszedł czas na pierwszą warstwę zaprawy zrobiłem bardzo rzadką tak aby zaprawa wpłynęła we wszystkie zakamarki. Pierwsza warstwa schła około 3 dni co jakiś czas polewałem wodą aby zaprawa nie pękała. Po czym nałożyłem 2 warstwę rozrobiłem już znacznie gęściejszą, jak w poprzednim przypadku nakładając ją na tło nie żałowałem jej zupełnie. Dzięki plastycznej konsystencji zaprawy mogłem już modelować ją na powierzchni skał 2 warstwa schła równie długo. Po 2 warstwach przyszedł czas na malowanie ja robiłem to pędzlem jak ktoś ma możliwość malowanie pistoletem jak najbardziej można to zrobić będzie znacznie szybciej. Nakładamy 2 a nawet 3 warstwy tak aby wszystko było dokładnie pokryte i nigdzie nie prześwitywała zaprawa.





Gdy tło już będzie suche należy je płukać w wannie lub pod prysznicem kilka razy, po wyschnięciu możemy przystąpić do zamontowania w zbiorniku do tego należy użyć sylikony w celu dobrego uszczelnienia tak aby za tło nie dostały się małe rybki i brud.

Po wszystkim możemy cieszyć oko.




Efekt widoczny jest dopiero po ok roku kiedy tło zaczyna porastać glonami.



Myślę, że może ten mały poradnik na coś się przyda co prawda moje tło robiłem jakieś 3 lata temu. A ilość zdjęci nie powala, ale jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania chętnie pomogę.


  PRZEJDŹ NA FORUM