Kwas solny
Chwila, uporządkujmy to:
kationitem sodowym zbijasz gh ?
zasadowość (chodzi chyba o ph - ujemny logarytm ze stężenia jonów wodorowych) zbijasz kh i przy okazji ph

    arekkarwasz pisze:

    czy nie lepiej nie zmienić formy sodowej na wodorową kwasem i w ten sposób zmiękczać wodę, ponieważ nie wiem czy wymiana magnezu i wapnia na sód nie będzie im szkodziła


Nie będzie szkodzić. Ja zbijam gh kationitem regenerowanym w soli KAMIENNEJ (niejodowanej!). W zależności od akwarium musisz mieć odpowiednią ilość woreczków i co tydzień je regenerować. Można zregenerować kwasem HCL i wtedy zbija kh.


Do rzeczy:
Aby uzyskać ok. 3l rozcieńczonego kwasu solnego o stężeniu ok. 10% należy:
740ml kwasu
2279ml wody
otrzymasz 3019ml roztworu

Moim zdaniem nie należy od razu rozrabiać takiej ilości, bo kwas z czasem wietrzeje i traci "moc". Ja rozrabiam maks. 400ml


Przypominam, że to bardzo niebezpieczne. Nawet oparami można się zatruć. Po odkręceniu kwas ulatnia się.

Jeśli nigdy tego nie rozcieńczałeś to nie radzę. Poparzysz się lub poparzysz sobie płuca. Podczas mieszania wydziela się ciepło i opary, które są trujące.

MIESZANIE:
Na każde 10l wody używam 15-20ml 10% kwasu, który kh zbija do 0, a ph do ok. 3. Przygotowuje tak 20l wody i mieszam stopniowo z tą w akwarium uważając, aby drastycznie nie obniżyć ph.

Zasady obchodzenia się z kwasami

Kwas solny stwarza następujące niebezpieczeństwa:
1. Działanie korodujące samego kwasu i jego par. Kwas solny niszczy ścianki naczynia powodując niekiedy rozerwanie aparatu. Ponadto kwas solny i jego pary energicznie atakują inne metale (cynk, miedź) niszcząc niezabezpieczone części aparatury czy też niedostatecznie izolowane przewody elektryczne itp.
2. Parzące działanie kwasu na skórę.
Kwas solny działa drażniąco na skórę powodując z upływem pewnego czasu oparzenia objawiające się białawym kolorem powierzchni skóry poparzonej. Intensywność działania zależy od stężenia kwasu i czasu stykania się tkanki z kwasem. Przed poparzeniem kwasem solnym dostatecznie chronią rękawice, fartuch i buty gumowe.
3. Właściwości drażniące i duszące chlorowodoru.
Kwas o mocy powyżej 25% dymi w powietrzu. Pary działają drażniąco na błony śluzowe oczu, dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Przy dłuższym działaniu par kwasu ulega zniszczeniu uzębienie. Jako zabezpieczenia przed parami kwasu solnego używaj maski.


Należy także pamiętać o buforowości wody i nie zalecam obniżania kh poniżej 4-5!
Skutkiem ubocznym stosowania kwasu jest spadek kh i ph. Kwas wodzie "pochłania" Ca i Mg, produkuje ogromne ilości co2. Rośliny dostają kopa.



Koszty 1l kwasu są niskie, ale nie sprzedaje się tego jak bułki w sklepie. Musisz mieć firmę, a przy kupnie zadają różne pytania.


  PRZEJDŹ NA FORUM