Jak postawić akwarium jedno na drugim
cyt. [ podłóż coś, noże to być np 3 lub 5 cm styropian i najlepiej połóż go pod całym dnem małego akwarium.]

jakiś czas temu przerabiałem temat podłoża pod akwarium. Temat rzeka. Nie będę krytykować styropianu, ale kilka moich przemyśleń.

Po co podkładka pod akwarium ?
1)
Głównym zadaniem i najważniejszym jest zmiana ukierunkowania naprężeń wywołanych na skutek obciążenia powierzchni pod akwarium przez CAŁĄ masę akwarium. Obciążenie akwarium ma swe przełożenie na osiadanie (odkształcenie) maty pod akwarium. Osiadania kończą się wtedy kiedy zostanie osiągnięta równowaga pomiędzy naciskiem akwarium a sprężystością podłoża. Po osiągnięciu stanu równowagi występuje całkowite zahamowanie odkształceń maty pod warunkiem stałego bociązenia powierzchni ponad nią. W praktyce obciązenie waha się na skutek bilansu wody i elementów stałych w akwarium. Zatem po obciążeniu maty poprzez akwarium z wodą i osprzętem osiadania stabilizują się. Na skutek odciążenia akwarium (ubeytek wody, itp.) następuje odciążenie maty, a zatem odprężenie mata podnosi się razem z akwarium. Odprężenie nigdy nie następuje do poziomu takiego jak był przed ustawieniem akwarium na macie. Po ponownym dociążeniu następuje osiadanie maty, lecz to osiadanie jest zbliżone lub nieznacznie większe niże po poprzednim obciążeniu,
Tak to wygląda od strony fizyki.

W praktyce uważam, że materiał zastosowany pod akwarium powinien spełniać nast. warunki:
-pochłanianie niewielkich drgań,
-amortyzacja drgań - należy za wszelką cenę unikać drgań
- musi posiadać odpowiednią sprężystość oraz co najważniejsze równomiernie uginać się! Nierównomierne odkształcenia spowodują utratę poziomu akwarium.
- podkładka powinna wystawać 2cm z każdej strony akwarium. W przypadku docięcia na wymiar następuje wyparcie maty w zewnętrznych strefach akwariumi. Krótko mówiąc środek akwarium ma podparcie a boki wiszą prawie w powietrzu.
- odpowiedna grubość - po co robić styropian 2 i więcej cm ? Grubość nie ma wpływu na lepszą amortyzację. Wręcz przeciwnie. Im większa grubość tym większa szansa na utratę poziomu akwarium (nierównomierne osiadania)


W necie spotkałem się też z opinią mówiącą, że styropian bądź inny materiał użyty pod akwarium ma poziomować zbiornik oraz amortyzować nacisk, drgania akwarium. Moim zdaniem ta opinia jest błędna lub co najmniej źle sformułowana. Bez wątpienia taki podkład amortyzuje drgania a właściwie pochłania je i rozprasza. Jednakże w miejscu ustawienia akwarium nie powinny występować drgania wywołane w sposób mechaniczny.

Co do ustawiania akwarium jedno na drugie.

Jest to niepraktyczne ze wzgl. na dostęp do tego poniżej. Ponadto należy pamiętać o parametrach wytrzymałościowych materiału pod naciskiem wody. Wszyscy wiedzą, że w akwarium istotną rolę odgrywa grubość szkła oraz wsporniki. Elementy te są tak dobrane aby akwarium wytrzymało napór tego co w środku umieścimy oraz wody. Pozostaje pewny zapas wytrzymałościowy, który nie jest wykorzystywany. Dociążenie akwarium z góry może spowodować zmianę rozkładu naprężeń w szkle oraz przekroczenie stanu granicznego wytrzymałości akwarium, czyli jego pęknięcie.

polecam


http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=31847


  PRZEJDŹ NA FORUM